Business idea concept. Colleagues discussing startup project

Startup a zwykła firma – czym się różnią?

Zakładanie własnych działalności cieszy się w obecnych czasach dużą popularnością. Może wpływać na to dobry dostęp do wiedzy i edukacji, a także sukcesy wielu innowacji, które mogą zachęcać innych ludzi, zwłaszcza młodych, ale też nieco bardziej doświadczonych, do próbowania swoich sił na rynku, do wykorzystywania swojej pomysłowości i kreatywności.

W ostatnich latach pojawiło się nowe określenie, jakim jest startup. Może się wydawać, że to po prostu inne określenie na zwykłą firmę, jednak tak do końca nie jest. Pomimo pewnych cech wspólnych startup i zwykła firma różnią się między sobą w zasadniczych kwestiach.

Startup bazuje na pewnych cechach wspólnych z firmą, jednak odróżnia się od niej zasadniczo dwoma najważniejszymi cechami: innowacyjnością i niepewnością. Aby przedsiębiorstwo mogło być nazwane startupem, jego pomysły muszą być niezwykle kreatywne, nowatorskie i innowacyjne.

Startup jest swego rodzaju eksperymentem, działa trochę na zasadzie ,,wszystko albo nic”, gdyż zwykle startupy mogą osiągać albo ogromny sukces, albo w ogóle się nie przyjąć na rynku. Oczywiście dopuszczalne jest wprowadzanie jakichś zmian w trakcie, modyfikowanie swoich pomysłów i lepsze dopasowywanie się do potrzeb rynku na bieżąco, jednakże startupy to przedsięwzięcia, niosące ze sobą zazwyczaj spore ryzyko.

Zwykła firma natomiast zakładana jest w oparciu o bardziej przewidywalne i mniej ryzykowne plany, które nie wprowadzają nic szczególnie odkrywczego, ale przez to mają większą szansę na brak utraty zainwestowanych środków. Są one bardziej zachowawcze, niż startupy i bazują na starszych, bardziej sprawdzonych metodach.

Na rynku niezbędne są oba te rodzaje przedsiębiorstw. Potrzebne są zarówno te bezpieczniejsze rozwiązania, których powodzenie jest dużo pewniejsze, jak i te ryzykowne i eksperymentalne, a przez to mające szansę wnieść do świata coś nowego, świeżego, odkrywczego i innowacyjnego. Te drugie przy wkładzie ciężkiej pracy, czasu i energii młodych ludzi oraz przy odrobinie szczęścia, mogą przerodzić się w naprawdę duży sukces.