Close up of male hands using smartphone, education and business concept

Co to jest podpis elektroniczny?

Podpis elektroniczny, możemy realizować za pomocą mechanizmów podpisu cyfrowego. Ma on za zadanie ułatwić nam codzienne sytuacje, głównie przy korzystaniu z urzędów.

Co to jest podpis elektroniczny?

Podpis elektroniczny to połączenie danych w układzie elektronicznym oraz innych, które razem tworzą łatwość identyfikacji osoby, która podpis elektroniczny złożyła. W praktyce, najważniejsze jest, aby taki podpis był bezpieczny, dlatego musi być przede wszystkim przyporządkowany tylko do jednej osoby. Drugi szczegół to korzystanie z bezpiecznych urządzeń, które są używane wyłącznie przez osobę, która taki podpis złożyła.

Ważne jest, aby podpis elektroniczny był również powiązany z danymi, w których jakakolwiek zmiana będzie szybko rozpoznana. Każdy bezpieczny podpis elektroniczny posiada certyfikat kwalifikowany, takie rozwiązanie jest na pewno bezpieczne, dlatego też właśnie z niego korzystają urzędy podczas przesyłania wszelkich dokumentów.

Taki podpis elektroniczny umożliwia na przykład złożenie deklaracji podatkowej przez internet. Infrastruktura takiego bezpiecznego podpisu elektronicznego jest podporządkowana pod Narodowe Centrum Certyfikacji. Warto również zaznaczyć, że wszelkie dokumenty podpisane przy użyciu podpisu elektronicznego są tak samo ważne, jak te podpisane osobiście.

Dlaczego warto posiadać podpis elektroniczny?

Z pewnością taki podpis może ułatwić wiele spraw w życiu codziennym każdej osoby. Dzięki niemu unikniemy zbyt długich wizyt w wielu urzędach, a także wysyłania dokumentów drogą pocztową. Przy pomocy podpisu możemy złożyć również e-deklaracje ZUS i wszystkie podatkowe sprawy, podpisywać umowy, składać oferty na wielu przetargach oraz zwracać się do Urzędu Patentowego.

W jaki sposób możemy otrzymać podpis elektroniczny?

Podpis elektroniczny w wersji podstawowej jest wydawany za darmo, natomiast bezpieczny podpis elektroniczny jest wydawany odpłatnie. Możemy go nabyć w kilku miejscach, między innym w Krajowej Izbie Rozliczeniowej, Enigma S.O.I, oraz w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.