Heating radiator

Ekogroszek kontra węgiel kamienny

Każdy właściciel domu niejednokrotnie zastanawia się, jak skutecznie zmniejszyć wydatki na opał. Który zatem jest najtańszy oraz najbardziej wydajny?

Obecnie wciąż najpopularniejszym surowcem ogrzewania domów jest węgiel kamienny. Mnóstwo właścicieli mieszkań ceni sobie to paliwo za przystępną cenę oraz łatwy dostęp.

Cena jest zależna od tego czy węgiel kupowany jest luzem czy też w workach. Co prawda pierwszy z nich jest znacznie tańszy, ale aby go dostarczyć na posesję trzeba wynająć specjalny transport. Z kolei węgiel w workach jest nieco droższy, ale nie ma problemu z jego przewozem.

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnego węgla kamiennego jest ekogroszek najtańszy, czyli odmiana charakteryzująca się nie tylko wysoką kalorycznością, lecz także tym, że jest w pełni przyjazna dla środowiska naturalnego. Co prawda za tonę ekogroszku trzeba zapłacić drożej niż za węgiel kamienny, ale paliwo to jest bardziej wydajne i w rezultacie koszty domu ogrzewanego są znacznie niższe.

Jakie parametry powinien posiadać ekogroszek?

Ogrzanie domu w okresie zimowym stanowi dla wielu właścicieli mieszkań spory problem finansowy. Nic zatem dziwnego, że mnóstwo osób pragnie maksymalnie zmniejszyć wydatki ponoszone na opał.

Jak wiadomo ceny surowców takich jak gaz, olej opałowy oraz energia elektryczna nieustannie się zmieniają, zatem nigdy nie można mieć pewności że nie wzrosną. Takie ogrzewanie jest zatem nieekonomiczne.

Jaki ekogroszek jest najlepszy? Dobrym wyborem jest ogrzewanie domu ekogroszkiem. Podczas zakupu warto zawsze wybierać produkt posiadający dobrą jakość. Taki surowiec charakteryzuje się bowiem tym, posiada wysoką kalorycznością. Dobry ekogroszek powinien gwarantować dużą ilość ciepła powstałą podczas procesu spalania, a więc na poziomie 20-30 Mj/kg.

Ważnym parametrem tego surowca opałowego jest także zawartość szkodliwej siarki oraz popiołu. Wartości te powinny być jak najniższe. W wysokiej jakości ekogroszku zawartość siarki powinna wynosić do 1 procenta, a popiołu do 12 procent.

Z kolei spiekalność węgla przeznaczonego do produkcji ekogroszku powinna wynosić RI < 10. Parametr ten decyduje o tworzeniu się spieków koksowych, które to spalają się bardzo wolno i są wypychane z palnika. W efekcie tego obniża się sprawność spalania oraz ilość wyprodukowanego ciepła.

Istotny wpływ na koszty opalania domu ekogroszkiem ma także proces jego spalania. Do tego celu potrzebny jest niskoemisyjny kocioł z automatycznym podajnikiem. Spalanie w takim piecu jest niemalże bezdymne, a emisja szkodliwych jest bardzo niska. Ekogroszek to bardzo ekonomiczne oraz ekologiczne paliwo, którym warto ogrzewać swój dom.