Home budget calculation

Plan oszczędzania w firmie – jak wycisnąć jak najwięcej ze swojego biznesu i przestać się martwić o dzień jutrzejszy?

Jak pokazują liczne badania, wiele firm ma problemy z oszczędzaniem i działają one w zasadzie z dnia na dzień. Wystarczy jakiekolwiek losowe wydarzenie, które chociaż na moment przerwie działalność firmy lub ją ograniczy i już pojawiają się zaległości z płatnościami i ogólną finansową płynnością. Dlatego też powinno się ułożyć plan oszczędzania w firmie, aby pozwolić jej przetrwać, a w życiu prywatnym cieszyć się owocami swojej działalności w postaci wyższego standardu życia.

Złudne oszczędzanie

Wiele firm ma problemy z płynnością finansową i w desperacji próbują zmienić tę sytuacją, czyniąc „oszczędności”, które w rzeczywistości są zwykłą iluzją. Bardzo powszechną formą takiego oszczędzania są cięcia płac pracowników lub wstrzymanie wcześniej planowanych inwestycji, włączając w to te związane z używanym oprogramowaniem i innymi narzędziami czy szkoleniem pracowników.

Tymczasem tego typu oszczędności są zwyczajnym strzałem w stopę, gdyż sprawiają, że firma pozostaje coraz bardziej w tyle za konkurencją, a pracownicy będą mało zmotywowani, gdyż będą czuli się po prostu wyzyskiwani. Jakość pracy spadnie, a część pracowników odejdzie do lepiej płacącej konkurencji.

Prawdziwe oszczędzanie

Prawdziwe oszczędzanie w formie wiąże się z dokładną analizą potrzeb i wydatków. Nie zawsze bowiem w pełni wykorzystujemy zasoby, którymi dysponujemy. W firmach bardzo często znajduje się za dużo aut służbowych, które często tylko stoją, a trzeba za nie płacić. W przypadku takim znacznie lepiej jest, kiedy pracownicy będą jeździć własnymi autami, a pracodawca zwróci im za paliwo i pokryje częściowo koszty konserwacji pojazdów.

Oszczędzanie to także sprawne zarządzanie zasobami ludzkimi. Często straty w formie wiążą się z niedostosowaniem pracownika do danej pracy. Czasami lepiej jest przesunąć go na inne stanowisko lub zastąpić kimś innym.

Zaoszczędzić można też na biurze. Coraz więcej firm decyduje z dużych siedzib, posiadając jedynie małe biuro, natomiast większość pracowników pracuje dla nich zdalnie. Badania już dawno wykazały, że zdalna praca jest o wiele bardziej efektywna i generuje mniejsze koszty.

Warto jest dokładnie przyjrzeć się swojej firmie, by zobaczyć, w którym miejscu można poczynić stosowne oszczędności.