Growth, wealth or richness concept

Ryzyk „Matematyk”

Lubisz inwestować, ale boisz się ryzyka? Nie wiesz co zrobić, aby je zminimalizować? Zapoznaj się z naszymi poradami, a stres minie. Nie będziesz musiał już zaprzątać sobie głowy tym, jak bardzo ryzykowna jest transakcja, której się podjąłeś.

Po pierwsze warto na początku lokować swoje środki w instrumenty finansowe o krótkim okresie do wykupu. Warto również zauważyć, że bezpieczniejsze akcje niż te, które wypuszczają na rynek firmy czy koncerny prywatne, emituje Skarb Państwa.

Kolejną rzeczą jest portfel inwestycyjny. Dzięki niemu jesteśmy w stanie poznać własny profil, jako inwestora, co znacznie ułatwia obrót naszymi dobrami materialnymi. Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego polega na podzieleniu środków finansowych na różne niełączące się ze sobą instrumenty. Często proporcje takie zmieniają się wraz ze zmianami zachodzącymi w koniunkturze gospodarczej.

Możemy także przeznaczyć obszerniejsze sumy na inwestycje w większe i bardziej stabilne przedsiębiorstwa. Trzeba się jednak liczyć z tym, że rynek kapitałowy rządzi się swoimi prawami i im mniejsze ryzyko, tym mniejsze potencjalne zyski. Należy także wybierać takie instrumenty, o których mamy jakiekolwiek pojęcie. Inwestowanie w coś, o czym nic nie wiemy, może skończyć się sporym rozczarowaniem. Nie zapominajmy też kontrolować systematycznie wskaźnika PKB czy inflacji.

Wyróżnić możemy pięć rodzajów ryzyka inwestycyjnego: systematyczne, niesystematyczne, walutowe, inflacji oraz polityczne. Każde z nich łączy się z innymi ważnymi w ekonomii elementami. Warto wiedzieć, że wszystko to dotyczy też sytuacji nie tylko mikroekonomicznej i makroekonomicznej kraju, ale również spraw danej firmy.

Należy także poświęcić trochę czasu na zaznajomienie się z obecną sytuacją, jaka ma miejsce na rynku. Tym samym powinniśmy inwestować zgodnie z tym, co w danym czasie dzieje się z gospodarką. Wszystko zależy bowiem od naszych samodzielnych decyzji, celów, jakie chcemy osiągnąć czy skłonności do podejmowania ryzyka.

Pamiętajmy, żeby inwestować w zakresie naszych możliwości finansowych. Będąc człowiekiem rozsądnym, a jednocześnie pogodzonym z potencjalnym ryzykiem jesteśmy w stanie osiągnąć to, czego potrzebujemy! Postępujmy, więc w zgodzie z naszą intuicją, opierając się także na zdobytej wiedzy z zakresu ekonomii. Udanych inwestycji!