Business meeting

Sprawne zarządzanie jest w cenie

Nawet w obrębie małych przedsiębiorstw coraz częściej wprowadzane są nowe rozwiązania z zakresu teorii zarządzania. Dynamicznie zmieniający się rynek towarów i usług sprawia, że znaczenie częściej i szybciej dochodzi do wprowadzania nowych produktów na rynek, aby zadowolić jak największe grono konsumentów.

Dokonanie tego, przy tak dużej i stale powiększającej się konkurencji, to zadanie trudne. Zwłaszcza, gdy nie posiada się odpowiednio dużego budżetu na dział rozwoju badań rynku i innowacyjnych rozwiązań.

Można jednak sprawić, że przepaść między największymi i tymi średnimi przestanie być taka duża. Chodzi o właściwe zarządzanie i maksymalizowanie efektywności prac nad zleceniami i zadaniami wewnątrz firmowymi.

Dlatego też nie trzeba przeznaczać wielkiego budżetu na sprawne zarządzanie, wystarczy wiedzieć, jakie kryją się możliwości w zatrudnionych już pracownikach, oraz czego brakuje firmie do odniesienia sukcesu – należy wtedy albo wysłać wyznaczonych pracowników na szkolenia dla project managerów np. agile project management szkolenie albo też zatrudnić nowych o określonej specjalizacji. Warto zwrócić uwagę czy któryś z kandydatów odbył profesjonalne kursy, takie jak szkolenie SCRUM bądź szkolenie agile. Podstawę stanowi tutaj dobry audyt i profesjonalna analiza.


Więcej o Agile: https://www.projektgamma.pl/strefa-wiedzy/wiki/metodyki-agile


Jeżeli zapewni się oba te czynniki, wtedy przedsiębiorstwo będzie nie tylko w stanie rywalizować, ale też wygrać na swoim polu. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie tkwi jego największa siła (wielkość, lokalny rynek, technologia, specjaliści) oraz stworzyć sprawny, zgrany zespół. Jednocześnie należy się liczyć z tym, że zajmie to sporo czasu i nie zawsze przyniesie natychmiastowe efekty. Czasem może doprowadzić do strat, zanim taki system ujawni swoją prawdziwą siłę.

Wszystkie te kwestie powinny być omówione przez zespół, który zamie się planowanie strategicznym rozwoju firmy, mają do dyspozycji wszystkie potrzebne dane, bądź też szansę na ich pozyskanie. Właśnie wtedy potrzebny będzie dobry, przeszkolony kierownik projektu – poprowadzi on pracowników przez najważniejsze etapy oraz zapewni wsparcie na każdym z nich, doradzając, rozwiązując konflikty, rozmawiając z klientem i rozumiejąc jego potrzeby, a następnie tłumacząc je członkom zespołu.