Women In Aiport Queue

Strefa bezcłowa. Co to jest?

Strefa bezcłowa, inaczej nazywana strefą wolnocłową, to obszar duty free. Jeszcze przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej podczas każdej następnej zagranicznej podróży można było dokonać tanich zakupów właśnie w strefie bezcłowej. Dzisiaj już trzeba wybrać się trochę dalej.

Co to jest strefa bezcłowa?

Strefa bezcłowa znajduje się na każdym lotnisku, które obsługują loty międzynarodowe. Jest to miejsce, w którym pasażerowie po przejściu odprawy czekają na wiadomość o gotowości samolotu do przyjęcia podróżnych. W sklepach można zakupić towary różnego użytku, od perfum, przez ubrania, biżuterię, po alkohole i papierosy.

Jakie są ceny w strefie bezcłowej?

Ceny w sklepach w strefie bezcłowej mogą być znacznie niższe, ponieważ produkty nie mają nałożonego lokalnie podatku od produktów importowanych oraz dodatkowo nie jest do nich doliczany obowiązujący w Unii Europejskiej podatek VAT.

Niższa cena dotyczy głównie osób podróżujących na określonych trasach. Np. podróżując w granicach Unii Europejskiej trzeba zwrócić uwagę na „wyższe” ceny – te, które mają doliczone cło. Mniej zapłacą osoby lecące z lub do kraju spoza Unii. Wiele osób korzysta ze strefy bezcłowej, głównie ze względu na niższe ceny, ale także z powodu dostępności produktów, których nie można znaleźć w polskich sklepach.

Na co należy zwracać uwagę?

Ceny towarów w strefie bezcłowej są zdecydowanie korzystne dla każdego klienta. Jeżeli kupujemy bez VAT, kwota automatycznie spada. W przypadku podróżowania między państwami Unii Europejskiej, ceny nadal są kuszące, jednak należy mieć na uwadze, że spośród dwóch znajdujących się na etykiecie, latając na terenie Unii możemy zapłacić tę wyższą cenę.

Wiele osób ostrzega jednak, by dobrze rozważyć zakupy, zwłaszcza jeśli chcemy wydać na nie sporą sumę pieniędzy. Po pierwsze trzeba sprawdzać na datę ważności – bywa, że produkty, które znajdują się w strefie „duty free” mają ją krótszą niż przeciętnie. Poza tym kupując np: elektronikę lub inne artykuły, które mogłyby się zepsuć, dobrze jest zapytać o warunki zwrotu i okres gwarancji.