Credit card on laptop

Zmiany w obsłudze środków pieniężnych w firmie.

Prowadząc w Polsce przedsiębiorstwo i operując kapitałem pieniężnym, warto posiadać konto bankowe. Pozwala ono sprawnej komunikować się z urzędami oraz pomaga w szybszym dokonywaniu transakcji z klientami. Ważnym jest więc wybranie odpowiedniego rachunku bankowego, odpadającego naszemu zakresowi działań w firmie.

Nowy obowiązek dla przedsiębiorców.

W przypadku, gdy prowadzimy mała firmę, np. działalność jednoosobową, nie jest wymagane posiadanie konta bankowego. Jeżeli nasze działania wymagają dużej ilości transakcji (jednorazowa realizacja przelewu mieszcząca się w 15 000zł.) i chcemy w sposób zdalny operować naszymi środkami, warto skorzystać z konta indywidualnego.

Pierwszego listopada 2019 nastąpiła zmiana, która wymusza na przedsiębiorcach posiadanie rachunku bankowego dla firmy, gdy spełniamy warunki, takie jak:

  • dokonywanie transakcji na wartość większą, niż 15 000zł lub równowartości tej kwoty;
  • realizowanie zamówień na usługi i towary objęte VAT-em, według Ustawy o podatku od towarów i usług;
  • zawieranie umów handlowych przez osoby będące podatnikami VAT;
  • konieczność wyliczenia podatku na towary i usługi zawarte na fakturze, kiedy została ona wystawiona po dniu 31 października 2019.

Zmiana przepisów wymusiła na przedsiębiorcach przejście z kont prywatnych na rachunki dla firm. Wiele osób nie jest zorientowana w temacie wyboru rachunku bankowego. Poniżej znajduje się kilka informacji na temat tego, jak wybrać konto firmowe – co warto wiedzieć?

Do głównych zalet tego konta możemy zaliczyć budowanie historii kredytowej, dzięki której możemy skorzystać z dogodniejszych from kredytu dla naszego przedsiębiorstwa. Posiadanie konta ułatwia przeprowadzenie kontroli finansowej przez służby państwa dlatego, że mamy porządek w dokumentacji finansów firmy.

Stworzenie rachunku dla przedsiębiorstwa pozawala na oddzielnie przychodów i kosztów naszej działalności od pieniędzy prywatnych. Minusem natomiast jest to, że prowadzenie takiego konta jest droższe, niż w przypadku konta osobistego.

Warto wiedzieć, że zakładając konto firmowe, nasze przedsiębiorstwo zostaje dopisane do wykazu podatników VAT, czyli do tak zwanej białej listy VAT. Zyskujemy wtedy wiarygodność na rynku, nasze działania są uznawane za w pełni legalne, dlatego też inni potencjalni klienci wiedzą, że mogą z nami bezpiecznie zawierać transakcje. Biała lista zawiera miedzy innymi dane firmy lub imię i nazwisko właściciela konta oraz informacje o dopisaniu do VAT, Regon, adres i wiele innych.

Skutki wprowadzenie kont firmowych

Innym obowiązkiem wynikającym z otwarciem rachunku firmowego jest wprowadzenie mechanizmu podzielności rachunku zwane split payment. Polega on na tym, że bank wprowadza subkonto VAT, na które przeksięgowuje środki VAT z transakcji na koncie firmowym. Kwota z całej transakcji trafia do banku: część idzie dalej do sprzedawcy, a VAT jest przeksięgowywany na subkonto VAT. Takie działanie jest niemożliwe na kontach prywatnych.

Prowadząc firmę należy mieć pewność, gdzie znajdują się środki finansowe, dlatego warto założyć konto firmowe. Powinniśmy znać wady i zalety, jaki i obowiązki wynikające z posiadania rachunku bankowego i prowadzenia działalności gospodarczej.