Green Energy with Solar Collectors

Niekonwencjonalne źródła ciepła

Kurczenie się zasobów węgla, gazu i ropy naftowej, skłaniają ludzi do poszukiwania alternatywnych źródeł energii. W celu zaspokojenia potrzeb energetycznych, powstają różne urządzenia, które mogą czerpać energię, ze źródeł, takich jak:

  1. Słońce. Energię pozyskuje się w kolektorach słonecznych, do ogrzewania domów i ciepłej wody, lub w bateriach słonecznych, przetwarzających prąd elektryczny.
  2. Grunt, woda, powietrze. Energia do ogrzewania budynków przetwarzana jest w pompach ciepła.
  3. Energia z wód geotermalnych zasila sieci ciepłownicze.
  4. Wiatr wykorzystywany jest do produkcji prądu, poprzez system elektrowni wiatrowych.
  5. Wody płynące mają swoje zastosowanie w hydroelektrowniach.

Kiedy warto zainwestować w niekonwencjonalne źródła ciepła?

Ekogroszek i pellet doskonale wpisują się we współczesne wymagania, co do ochorny środowiska. Pellet jest wytwarzany, jako efekt uboczny podczas produkcji drewna. Jest to paliwo w pełni naturalne i ekologiczne oraz odnawialne. Oba te paliwa charakteryzują się dobrą kalorycznością i stanowią alternatywę dla tradycyjnego węgla kamiennego. Pellet i ekogroszek oprócz tego, że nie emitują szkodliwego dla człowieka CO2, nie wytwarzają też tyle popiołu co węgiel i nie pylą. Ekologiczne paliwa w postaci ekogroszku i pelletu, można zastosować do zautomatyzowanych pieców. Automatyzacja pozwala na optymalne ogrzewanie pomieszczeń, bez szczególnej ingerencji właściciela domu.


Szukasz rozwiązań do swojego domu? Zobacz jaki warto wybrać piec na ekogroszek i pellet


Czy takie inwestycje się opłacają?

Każda inwestycja w nowoczesny piec przystosowany do ekogroszku czy pelletu, zwraca się po pewnym czasie. Oszczędności są zauważalne i co miesiąc pozwalają na systematyczne obniżenie rachunków. Dobrze przechowywany pellet i groszek, to znaczy w suchym i ciepłym miejscu, może w całości zastąpić mało ekologiczny węgiel i służyć do opalania domu, podczas mroźnej zimy. Warto w te paliwa zaopatrywać się latem, kiedy jest mniejsza wilgotność powietrza.

Jakie są inne ekologiczne alternatywy dla domu?

Korzystanie z paneli fotowoltaicznych, wykorzystanie wiatraków oraz systemy do zbierania wody deszczowej, pozwalają na duże oszczędności oraz są zgodne z obowiązującymi przepisami Unii Europejskiej. Paliwa takie jak ekogroszek i pellet stanowią doskonałe źródło ciepła i są coraz częściej stosowane w gospodarstwach domowych.


Jakie są najlepsze parametry ekogroszku? Jak znaleźć internetowy skład opału?