Car sales buying a new car

Dzierżawienie samochodów osobowych nową formą użytkowania aut.

Pojazdy są nieodzownym elementem dzisiejszego świata i korzystają z nich niemal wszyscy. Poruszamy się nimi prywatnie lub służbowo. Ostatnio popularne stało się wypożyczenie samochodów osobowych, nazywane leasingiem. Jest to prosty sposób na posiadanie niezawodnego auta w dogodnych warunkach finansowych.

Pod pojęciem leasingu samochodu znajduje się określenie na dzierżawienie auta, które sobie wybierzemy w salonie. Właścicielem pojazdu jest firma leasingowa, która udostępnia nam dany pojazd za odpowiednią opłatą miesięczną. Stajemy się wtedy użytkownikami odpowiedzialnymi za stan pojazdu. W ramach wypożyczenia możemy użytkować auto nowe lub używane i możemy to zrobić jako osoba prywatna lub przedsiębiorca, wykorzystując auto w firmie.

Zatem: leasing samochodu komu się opłaca? To zależy do rodzaju podnajmu i sposobu korzystania z pojazdu. Wśród ofert można wyróżnić:

Leasing dla firm

  • leasing operacyjny – korzystna forma dla początkujących przedsiębiorców, ze względu na możliwość odliczania podatku VAT wraz z kolejnymi ratami. Całą obsługę auta jak i jego eksploatację, dokonywanie opłat czy wydatki na paliwo można zaliczyć do kosztów uzyskania dochodów, które przedsiębiorcy wpisują do rozliczeń firm. Koszty takiego wypożyczenia są równe w całości trwania świadczenia. Warto wybrać tą ofertę, gdy auto jest wykorzystywane do celów służbowych. Po zakończeniu leasingu samochód można wykupić za symboliczną cenę 1% wartości auta na początku najmowania.
  • leasing finansowy – skorzystać z niego mogą osoby prywatne jak i przedsiębiorcy. Wynika to z faktu prostszego sposobu rozliczeń pojazdu. Podatek VAT jest opłacany w całości w pierwszej racie dzierżawy, a koszty uzyskania przychodu są obliczane względem amortyzacji spadku wartości pojazdu na rynku. Auto wykupić można za cenę wyliczoną szacunkowo na początku (jest to wartość auta po upływie leasingu). Raty tego zobowiązania maleją wraz z czasem trwania umowy.

Leasing dla osób prywatnych

  • leasing konsumencki – forma najmu dla osób prywatnych, która jest alternatywą dla kredytu na auto. Procedura wypożyczenia jest podobna jak w przypadku firm. Wymaga od użytkownika wkładu własnego oraz poświadczenia zdolności spłat arendy. Po zakończeniu umowy osoba prywatna ma możliwość wykupienia samochodu za cenę ustalaną z osobą udzielającą leasingu. Konieczne jest ubezpieczenie umowy od kradzieży pojazdu.

Leasing jest dobry dla osób prywatnych, bo nie jest konieczne obciążanie się kredytem oraz koszt początkowy jest przystępny dla wielu. Korzystając z odnajmowania możemy zmieniać auta, bez konieczność ich posiadania. W jeszcze korzystniejszej pozycji są firmy ze względu na możliwość dofinansowania i rozliczenia się z kosztów posiadania auta. Ponadto mają większy wybór ofert i rodzajów leasingu, niż osoby prywatne.