Saving money in crisis

Jakie plany ma pieniądz?

Dobry plan oszczędzania powinien być skrupulatnie opracowany. Przeanalizowanie wydatków i przychodów znacznie pomoże nam w tym procesie. Należy uwzględnić tu pensje dla pracowników, utrzymanie lokalu firmy, opłaty za reklamy czy opłaty licznikowe jak: gaz, woda lub prąd.

Warto także zacząć zwracać uwagę pracownikom, że nasza firma powinna oszczędzać. Dzięki temu ograniczymy marnowanie surowców podczas produkcji danych produktów, ich emisji na rynek czy świadczenia konkretnych usług. Powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że planu oszczędnościowego nigdy nie należy mylić ze zwykłym skąpstwem, mówiąc kolokwialnie.

Nasz wysiłek w to, aby przedsiębiorstwo przynosiło więcej zysków i generowało mniej strat, nie może iść w parze z używaniem tanich, słabej jakości produktów. Byłoby to nieuczciwe względem konsumenta.

Pracownikom warto wytłumaczyć, jaki cel ma przedsiębiorstwo w tego typu podjętych działaniach. Powinniśmy zwołać spotkanie, omówić za i przeciw oraz podkreślić także korzyści, jakich doznają wszyscy zatrudnieni. Robienie czegoś wspólnie z zaangażowaniem jeszcze bardziej cementuje zespół i szkoli umiejętności współpracy w grupie.

Dobry pracownik to taki, który do swej pracy przychodzi z zapałem i energią. To osoba, która ma mnóstwo pomysłów i nie boi się o nich mówić. Wiele mówi się teraz o milenialsach. Prezentują oni swoje wygórowane oczekiwania już na starcie kariery. Niektórzy twierdzą, że jest to bezczelność, jednak warto inwestować w ludzi. Pamiętajmy, że w tym przypadku nie ma mowy o oszczędności.

Dobrym sposobem może okazać się natomiast zmiana lokacji firmy. Tańszy lokal i opłaty za media to coś, co znacznie wspomoże naszą działalność gospodarczą nie tylko w kryzysie, ale też na co dzień. Czasem należy rozważyć ubezpieczenie sprzętu IT. Naprawa zepsutego komputera czy innego urządzenia to naprawdę niemały wydatek. Powinniśmy również uważnie dobierać abonamenty. Takie opcje są niestety często nieopłacalne.

Pamiętaj, że niektóre rzeczy jesteś w stanie wykonać sam. Zamiast zatrudniać kuriera, pojedź na miejsce sam. Oczywiście, jeżeli będzie to korzystne względem zużytego paliwa i czasu. Umiejętność kulturalnych negocjacje typu win-win oraz nawiązanie współpracy z ważnymi partnerami biznesowymi to również działania nie bez znaczenia. Internetowa działalność to likwidacja kosztów za lokal.

W niektórych branżach jest to strzał w dziesiątkę. Być może w Waszej też! Warto poczytać sobie też o outsourcingu. Pamiętajcie, że wszystko się da! Wszystko jest możliwe! Naprawdę wszystko, jeśli tylko bardzo tego chcemy!